Felnőtt egy generáció, amelynek tagjai idén először lesznek meghatározó szereplői és egyben aktív résztvevői a választásoknak.
Ők azok, akik már alapvetően nem az átkosban szocializálódtak, nincsenek komoly személyes tapasztalataik arról, milyen is egy nem demokratikus országban élni. Gyerekkoruk emlékei között a bécsi bevásárlókörút az egyik legnagyobb kaland, még valamelyik szocialista gépjármű hátsó ülésén utazva. Nagymamájuk ugyan még néha olyan intelmekkel szolgált nekik, hogy a "Maszek az drága", de ezt már akkor se nagyon értették. Egyrészt akkoriban már minden maszekká vált, másrészt a maszek szó ezzel együtt gyakorlatilag megszűnt létezni.
Gyermeki naivsággal, természetességgel fogadták mindazt, ami a demokráciával járt. A külföldi utazás, a műszaki cikkek, a család új autója mind csak azon múlt, hogy anyagilag hogyan álltak szülei. Most visszagondolva nem is feltétlenül értik miért is ment a család anno Bécsig a hűtőszekrényért, részben talán azt is gondolják, hogy "biztos itthon drágább volt". A pénz felnőtté válásukkal párhuzamosan vált a legfőbb értékmérővé és korukból adódóan csak mostanában ébredtek rá, hogy ez nem feltétlenül helyes így.
Szólásszabadság, demokratikus jogok és szabad verseny? Fel sem merül a kérdés, hisz ezek már régi vívmányok. Egy részükről történelemóra során 150 év távlatából tanultak, míg másik felét csak a hülye és béna oroszok erőltették ránk.
Akkoriban még minden fiatal egységesen imádta a nyugatot, legfőképp persze Amerikát. Minden ami onnan jött, vagy róluk szólt az menő volt a kólától kezdve a hamburgeren át az ország világhatalmi nagyságáig.
Persze azóta fiatalos értékrendjük nagy részét kinőtte ez a korosztály, de azért valamilyen formában még most is jelen van gondolkodásmódjukban.
Felnőtté válásuk során keresztül mentek olyan eseményeken, melyek majd minden fiatalt érintenek. Vagány tettek, örültségek, bulik és botlások jellemzik életük megelőző néhány évét. Van akinek ez már vagy tíz éve végetért, van akinek még most is tart.
Politikával igazán talán akkor találkoztak először, mikor a Kacsameséket megszakítva jelentették be nekik a tévében Antall József halálát.
Fiatal koruk másik menő, de felnőttesebb műsorát a Friderikusz Show-t és utódműsorait is előszeretettel nézték, ahol a jelenleg legesélyesebb miniszterelnök-jelölt, Orbán Viktor kápráztatta el őket és velük együtt a fél országot. Akkoriban ez a fiatalos politikus képviselte mindazt, amit ezen korosztály tagjai fontosnak véltek és bizony legtöbbjük első szavazatát is neki adta. Naná, hogy neki adta, hisz az alternatívát a volt rendszer utódpártja képviselte, no meg mindenféle vicces és komolytalan ember, mint a Torgyán és a Csurka.
Politika értelemben is sokat változott azóta a korosztály értékrendje. Van aki hamar és drasztikusan, van aki lassabban és még nem is egészen ábrándult ki az akkoriban választott politikai erőből. Egy részük ezt a választott politikai oldal nagymértékű változásával, míg másik felük saját értékrendjének fejlődésével magyarázza.
Mostanra mindenesetre megtörtént, vagy éppen folyamatban van generációjuk politikai ébredése. Van aki még a "politika mocskos és nem érdekel" jelszóval elzárkózik minden ilyen jellegű témától és nem is tervez részt venni a választásokon, de egyre többen kezdenek aktívan foglalkozni saját és az ország jövőjével. Legaktívabb részük akár már politikai pályára is állt, vagy legalábbis elkötelezte magát generációjuk két új irányvonala mellett. Fiatal politikai múltjukból eredően közös jellemzőjük, hogy mindannyian idealisták.
Vegyük is sorra, hogy mely ez a két irányvonal és melyek a jellemzőik.
Visszatekintő idealista | Előretekintő idealista |
Alapvetően a múlt mozgatja gondolataikat és tetteiket. Legfőbb feladatuknak a múlt sérelmeinek helyreállítását tűzték ki zászlajukra. Legyen szó a politikusok vélt, vagy valós elkövetett bűneiről, egyes népcsoportok ország jövőjét negatívan befolyásoló helyzetéről és viselkedéséről. A megoldást minden esetben a büntetésben látják. A múltat olyannyira nem tudják elfogadni, hogy sokuk még az országhatárokat is visszaállítaná és Nagy-Magyarország víziója reális lehetőségként lebeg szemük előtt. | A jövő foglalkoztatja őket és annak jobbátételéért szeretnének is tenni. Fenntarthatóságot, tisztább környezet és tisztább közélet megteremtését tűzték ki célul. Olyan szabályok, normák létrehozására törekednek, melyek garantálják a fejlődést, a parlament és környezetünk megtisztulását. Meg kívánják teremteni az elszámoltathatóságot, átláthatóságot, hogy a jövőben törvényileg szabályozott módon lehessen garantálni céljaikat. A lemaradottak, hátrányos helyzetűek felemelésében látják problémájuk megoldását. |
Tagjai olyan fiatalok, akik teljesen átlagos életvitelt folytattak, ám mostanra belefásultak az elégedetlenségbe. Alapvetően nem boldogok, sőt néha egyenesen dühösek és ezt sokszor heves vérmérsékletű tettekkel vezetik le. Többségük elkövette a fiataloktól megszokott hibákat, ám azokat mára élesen elítéli. Mást várnak saját maguktól, kortársaiktól és a jövő nemzedékétől is. Magukra erőltetnek olyan értékeket, melyeket soha nem követtek igazán és nem is tudnak betartani. Vallásosság csak szavaikban erényük, életvitelük ugyanolyan távol esik a nemzeti értékek őrzésétől, mint bárki másé. Ők is nyugati, divatos ruhákban járnak, plázában vásárolnak, hamburgert, pizzát és kólát fogyasztanak, mint a többség. Életvitelük a hazai normáknak megfelelően mondhatni, hogy liberális, bár ettől a szótól mereven elzárkóznak. Pedig a káros szenvedélyek, drogok az ő táborukban is jelen vannak, ők is élnek házasság előtt szexuális életet és bizony néha még a melegekkel is szívesen fényképezkednek. | Alapvetően boldog emberek, életvidámak, ám elégedetlenek. Úgy gondolják lehetne jobb, lehetne más a világ és Magyarország. Féltik a saját és társaik jövőjét, tartanak attól, hogy a néha még meg is torpanó fejlődés nem lesz tovább tartható. Hibáikat ők is elkövették, átéltek mindent amit egy fiatal át szokott. Sokan közülük nyilván megalkudnak olyan eszmékben, amit csoportjuk elvei szerint meg kellene változtatni. Ők is benzinfaló autókkal közlekednek, holott környezetszennyező és hosszú távon fenntarthatatlan működtetésük. Hisznek a tökéletességben, még politikai területen is, mondhatni naiv idealisták. Meglehetősen toleránsak másokkal, úgy gondolják mindenkin és mindenen tudnak változtatni, jobbá tenni. A légynek sem tudnának ártani, néha még szó szerint is. Kifelé épp ezért néha kifejezetten gyengének látszanak. |
Véleményük lesújtó a másik idealista csoportról, sőt legtöbbjük egyenesen a legutáltabb politikai csoport reinkarnációját látja bennük. Úgy vélik eszméik mögött nincs tartalom, haszontalan értékeket kergetnek és létük legfontosabb szempontja, hogy őket gyengítse. Mindent el is követnek, hogy akár csak az esélyét is elvegyék politikai kibontakozásuknak. | Ők sincsenek jobb véleménnyel a másik idealista csoportról. Agresszívnek, demagógnak és hibás értékrendűnek tartják őket. Létezésüket ugyan elfogadják, ám úgy gondolják idővel észheztérnek majd és ezzel együtt súlyukat vesztik. |
Nemzeti értékeket és érdekeket hangoztatnak és ezt mindenek fölé emelik. Viszonyuk a külföldi állampolgárokhoz és vállalatokhoz ennek megfelelő: nem látják őket szívesen. Magyarországot leginkább az Európai Unión és a NATO-n kívül tudják elképzelni, mint erős és független ország. | Európai normákat követnek, olyan nyugati eszméket vallanak, melyeket magukénak tudnak érezni gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi téren. Magyarország helyét Európán belül, annak szerves részeként képzelik el. |
Gazdaságilag szintén a független állam megteremtése lebeg a szemük előtt. A múltat ezen a téren sem tudják elfogadni és több vállalatot állami kézbe vonnánk, míg az idetelepült multinacionális vállalatoknak búcsút intenének. Meggyőződésük az, hogy jobban boldogulnánk a külföldi tőke és vállalatok nélkül. Azt hangoztatják, hogy ezek a befektetők és cégek, csak elhordják az ország vagyonát és megtermelt értékeit. Gazdasági tekintetben tehát a szocializmusra hasonlító, eleve életképtelen programot szeretnének megvalósítani. | Zöld gazdaság, fenntartható fejlődés jellemzi programjukat. Fontosnak tartják a magánszektor sérthetetlenségét, a betelepült külföldi vállalatok ittlétét, ám utóbbiak szerepét máshogy képzelik el. Az alacsony képzettséget igénylő munkahelyekből nem kívánnak többet az országba csábítani és a fejlődést ők is a belső munkahelyek megteremtésében látják. Naivan ezt a környezetvédelem erősítésével kívánják elérni. Mivel a környezetvédelem és a gazdaság kapcsolatában kevés közös pontot találnak, azt is főleg csak az energetika és egyre kisebb súlyú mezőgazdaság területén, így bár elképzeléseik előremutatóak, jelentős gazdasági fejlődést egészen biztosan nem hozhatnak. |
Jövőjüket tekintve valószínűsíthető, hogy napjainkban érik el népszerűségük csúcspontját. Egyrészt elutasítottságuk nagyon magas, másrészt eszméik olyannyira kiélezettek, hogy azok tompítása nem hozna új szavazókat, ellenben kiábrándult saját tagokat eredményezne. További radikalizálás pedig mérsékeltebb tagjaikban is visszatetszést keltene. Természetesen ettől függetlenül hosszú távon komoly szereplői lehetnek a parlamentnek, ám szinte biztosan csak ellenzékben. Az általuk hangoztatott kormányzóképességüket ugyanis még valószínűleg a vezetőik sem gondolják komolyan. Programjuk egyértelműen ellenzéki szerepre predesztinálja őket. | A 2010-es választások időpontja talán kicsit még korai nekik, de úgy tűnik venni fogják az első akadályt. Jövőjük szempontjából innentől parlamenti erőként felmutatott teljesítményük, értékrendszerük képviselete lesz a meghatározó. Elutasítottságuk kicsi, meglehetősen középre pozícionált helyzetük nagy mozgásteret biztosít számukra. Parlamentbe kerülésükkel olyan publicitásra tehetnek szert, melyet kihasználva sokkal nagyobb rétegeket szólíthatnak meg. Kérdés mivel szólítják meg őket, mert jelenlegi programjuk valóban modern és előremutató, ám gazdasági téren igen karcsú. Valamilyen értékrendszert ezen a téren még ki kell alakítaniuk a jövőben. Ennek halogatása jelenlegi helyzetükben érthető, de a jövőben megkerülhetetlen. A jövő tehát bármit hozhat még számukra, az irány pedig minden bizonnyal már a következő 4 évben el fog dőlni. Kis zöld párttól a komoly kormányképes erőig bármi válhat belőlük. |
Gondolom mindenki ráismert a két politikai pártra, így nevüket felesleges is lett volna leírni.
A szerző a fent említett generáció tagja, ám egyik poltikai párt sem tudja soraiban.
Utolsó kommentek